A projekt célja
A projekt célja egy geostatisztikai módszerekkel alátámasztott talajmintavételezési eljárás kidolgozása, mely a precíziós erőgépekben és kombájnokban gyűjtött adatok mellett távérzékelési adatokat használ fel a mintavételezés optimalizált tervezéséhez szem előtt tartva a helyspecifikus gazdálkodáshoz szükséges pontosságot, és költséghatékonyságot. A projekt során egy összetett statisztikai módszereken alapuló, hatékony mezőgazdasági gyakorlatot támogató módszertan jön létre, ami felhasználja a termelőknél keletkező adatokat.
A projekt fő tevékenységei
A megvalósítással, egy a hatékony mezőgazdasági gyakorlatot támogató módszertan jön létre, mely az előbbiekben leírt megoldással képessé válik a termelés optimalizálására. A precíziós gazdálkodásban megfelelő gyakorisággal, nagy mennyiségben gyűjtött térbeli adatok feldolgozásának módszertana még gyerekcipőben jár, így a kialakított megoldás nem csupán jelentős nemzetközi innovációs tartalommal bír, de komoly gazdasági előnnyel is járhat a technológiát alkalmazó termelők számára.
A projekt gyakorlati eredményei
A projekt eredménye egy gazdaságossági számításokkal alátámasztott, önálló szolgáltatásba illeszthető mintavételi protokoll a precíziós gazdálkodás támogatásához. A létrejövő módszertan célja, hogy a helyspecifikus tápanyag-kijuttatásra alkalmas technológiával rendelkező termelők jó minőségben és piacképes szolgáltatási áron jussanak hozzá olyan adatokhoz, melyek segítségével optimalizálni tudják hatékonyságukat. A megfelelő szolgáltatási színvonal mellett várhatóan egyre több termelő dönt a helyspecifikus gazdálkodás mellett, mely hosszútávon hozzájárul a fenntartható gazdálkodáshoz, talajaink állapotának megőrzéséhez.