A szántóföldi növénytermesztés legfrissebb nemzetközi tapasztalatairól és trendjeiről tanácskoztak a szakértők az agri benchmark cash crop konferencián Argentínában, 2025. április 6-13. között
Az agri benchmark szervezet tevékenységének célja a nemzetközi ágazati-ökonómiai benchmarking, amely megvalósításához a németországi Thünen Institut berkein belül működő csapat egységes adatgyűjtésen alapuló módszertant fejlesztett a 2000-es évek közepén. Az AKI 2017 óta tagja és adatszolgáltatója a szervezeten belül működő árunövény-hálózatnak (cash crop network), amely a szokásos éves konferenciáját az idén Argentínában, Buenos Airesben tartotta. A rendezvényen az AKI-t Molnár Zsuzsa és Tikász Ildikó Edit képviselte.
Az árunövény-termesztés 2024. évi üzemi és ágazati szintű költség- és jövedelemeredményeinek, valamint a globális és lokális piaci folyamatok részletes áttekintésén túl a rendezvényen olyan aktuális témákba nyerhettek betekintést és fejthették ki álláspontjukat a világ legkülönbözőbb pontjairól érkezett szakemberek (szaktanácsadók, kutatók, gazdálkodók), mint például a globális kereskedelmi háborúk hatásai, a karbongazdálkodással (carbon farming) kapcsolatos előrelépések és tapasztalatok néhány ország példáján keresztül, a szántóföldi robottechnológia alkalmazásának első tapasztalatai, Ukrajna növénytermesztésének helyzete a háború időszakában vagy a brazíliai szójatermesztésben alkalmazott biológiai készítmények ökonómiai és termelési eredményei. Emellett a mű- és szerves trágyák szántóföldi alkalmazásának nyomon követésére fejlesztett nemzetközi adatbázis első eredményeit is megismerhették a résztvevők, amelyet az International Fertilizer Association (IFA) megbízásából készítettek a hálózat tagjai, többek között az AKI közreműködésével.
A rendezvénynek helyszínt adó országnak ezen kívül minden évben lehetősége van részletesebb betekintést nyújtani a mezőgazdaságának, azon belül is a növénytermesztési ágazatának helyzetébe. A vendéglátó Bedrock Farmland Wealth magas színvonalú előadásaiból az általános helyzetképen túl megismerhették a résztvevők a növénytermesztésre épülő feldolgozóipar főbb jellemzőit, a mezőgazdasági gépi munkák alkalmazásának sajátosságait (túlnyomórészt gépimunka-szolgáltatást vesznek igénybe a termelők a költségeik alacsonyan tartása érdekében), az argentínai növénytermesztésben megjelenő új trendeket (fenntarthatóság, digitalizáció, robotika, mesterséges intelligencia, „tokenizáció”) és innovatív technológiákat (betakarító és permetező adapterek).
Az előadásokban elhangzottakkal a gyakorlatban is találkozhattak az érdekeltek farmlátogatások keretében: Salto-ban az ország egyik legnagyobb mezőgazdasági szövetkezetének (Cooperativa Agropecuaria de Salto) gabonaraktárát és a hozzá tartozó vetőmagüzemet, műtrágyaraktárt és keverőüzemet járták be. Baradero-ban egy 6000 hektáron (4000 hektár saját termelés, 2000 hektáron gépi szolgáltatást nyújtó) tevékenykedő gazdaságot, S. Antonio de Areco-ban a La Fe INTA kutatóintézet kísérleti telepét, Pergamino közelében pedig az 1130 hektáron működő, innovatív technológiát alkalmazó és oktató Agricola Testa bemutatógazdaságot látogatták meg a résztvevők.
A folytatásban részletesebben bemutatjuk majd azokat az innovatív témákat és eredményeket, amelyek hozzájárulhatnak a magyarországi gazdálkodók szemléletformálásának támogatásához és ismereteik bővítéséhez, a hatékony és fenntartható növénytermelés felé vezető, kihívásokkal teli úton.