Európai Innovációs Partnerség (EIP) együttműködések támogatása

Az EIP az Európai Innovációs Partnerség rövidítése. Az EIP olyan projekteket támogat, amelyek hozzájárulnak az agrárgazdaság termelékenységéhez és fenntarthatóságához, valamint innovatív megoldásokkal segítik a vidéki közösségek erősödését. Az EIP projektek alapja a különféle szakmai háttérrel rendelkező szereplők együttműködése. Ezekben az operatív csoportokban gazdálkodók, szaktanácsadók, kutatók, vállalkozások dolgoznak együtt valós problémák megoldásán.

A projektek keretében a gyakorlatban is alkalmazható innovatív megoldások kialakítása és terjesztése támogatható.

Beavatkozások

1. célterület: Szakmapolitikai célok elérését támogató innovációk KAP-RD61-1-25

1. Ki kaphat támogatást?

A felhívásban előírt feltételeknek megfelelő, legalább két taggal rendelkező konzorciumok részesülhetnek támogatásban, amelyek közül legalább egy tag a művelet céljának megfelelő szakértelemmel rendelkező szereplő: mezőgazdasági termelő, élelmiszer-feldolgozó vagy erdőgazdálkodó személy és legalább egy tag kutatóhely vagy szaktanácsadó.

2. Mit támogatnak?

Az operatív csoportok feladata a felhívásban részletezett szakmapolitikai célokat támogató innovációk létrehozása, értékelése és szakpolitikai ajánlások kidolgozása az alábbi témákban:

  1. talajvédelem;
  2. növényvédelem, ökológiai gazdálkodás;
  3. levegővédelem, üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátásának mérséklése;
  4. vízvédelem;
  5. állatjólét, antimikrobiális rezisztencia (AMR)
  6. az erdőgazdálkodás és a vadgazdálkodás összehangolása: erdei vadhatásmonitoring-rendszer kialakítása és működtetése;
  7. az erdőgazdálkodás és a társadalmi igények összehangolása: erdei látogatómonitoring-rendszer kialakítása és működtetése.

Támogatható tevékenységek köre:

  1. Az EIP csoport létrehozása, működtetése, illetve a Projekttervben foglalt tevékenységek megvalósítása.
  2. Tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítése.
  3. Az EIP operatív csoport által a projekttervben meghatározottak megvalósításához szükséges, a kutatás fejlesztési és innovációs tevékenységek.
  4. Az EIP operatív csoport által a projekttervben meghatározottak megvalósításához szükséges személyi erőforrások biztosítása és alkalmazása.
  5. Az EIP operatív csoport által a projekttervben meghatározottak megvalósítását szolgáló gyakorlati tapasztalatszerzést biztosító szakmai tanulmányutak és a tudásátadást segítő műhelymunkák megszervezése és további kommunikációs tevékenységek.
  6. Az EIP operatív csoport által a projekttervben meghatározottak megvalósításához szükséges, hazai és nemzetközi rendezvényeken, konferenciákon, üzemlátogatásokon való részvétel.
  7. A projekt terv III. fejezetében megfogalmazott kommunikációs és terjesztési tevékenységek.
  8. Műveletelőkészítés.
  9. Projektmenedzsment.
3. Milyen finanszírozási követelményeknek kell megfelelni? 

A pályázóknak a támogatási kérelem részeként projekttervet kell készíteniük. 

A művelet megvalósításában részt vevő tagok konzorciumi együttműködési megállapodást kötnek. A konzorciumban részt vevő minden tagnak aktívan részt kell vállalnia a művelet megvalósításában. Közös döntéshozatal és közös alkotás érvényesül a projekt teljes tartama alatt. 

Csak a pályázati felhívásban és a mellékletében meghatározott K+F és szakmapolitikai támogató tevékenységek megvalósításához közvetlenül kapcsolódó költségek támogathatók. 

4. Hogyan történik a finanszírozás?

A beavatkozásra rendelkezésre álló keretösszeg: 5,5 mrd Ft. 

A támogatás aránya 100%

5. Mennyi idő áll rendelkezésre a művelet végrehajtására? 

A művelet megvalósítására a támogatási okirat véglegessé válását követő naptól számított legfeljebb 42 hónap áll rendelkezésre.

6. Hol érhető el a pályázati felhívás?

A pályázati felhívás és mellékleteinek tervezete itt olvasható.

2. célterület: Alulról jövő (felhasználói oldalról érkező) innovatív kezdeményezések