A projekt célja
A szántóföldi növénytermesztésben egyre nagyobb kihívást jelent a víztöbblet és vízhiány egyidejű jelenléte, amely befolyásolja a talajművelést, a tápanyagok felvehetőségét és a betakarítást. Bár az éves csapadékmennyiséget nem lehet szabályozni, a táblák nedvességforgalmát megfelelő technológiákkal befolyásolni lehet. A talajkímélő termesztéstechnológia precíziós gazdálkodás nélkül ma már nehezen képzelhető el. Az adatok elemzése segíti a döntéshozatalt, míg a réti- és öntéstalajok esetében a kapacitáshiány akadályozhatja az optimális munkavégzést. Az új technológiák bevezetése előtt elengedhetetlen a vízelvezetés megoldása a táblákon.
A projekt célja olyan új típusú forgatás nélküli talajművelési, termesztéstechnológiai rendszerek létrehozása/alkalmazása kötött réti és öntéstalajokon, melyekkel a talaj – precíziós gazdálkodás (beruházási költségek) alkalmazása mellett – kíméletesen művelhető.
A projekt fő tevékenységei és eredményei
A kísérleti helyszíneken az ökológiai paraméterek mérése mellett növényi kultúrában (kukorica, napraforgó ,búza) további mérések is készültek. A talajkímélés mértékét a kultúrnövény hozamán keresztül mérték, ehhez szükség volt a kísérleti beállítások hozammérős kombájnnal történő betakarítására. A vizsgálatok során talajtérképezési munkálatok folytattak le, emellett a vegetációs időszakban több alkalommal talajellenállás és nedvességtartalom mérés történt. A meglévő precíziós gazdálkodásra alkalmas gépek a tevékenység során beszerzendő gépekkel kiegészítve lehetőséget biztosítottak a széleskörű információszerzésre mind az agronómiai, mind a műszaki területen, valamint a helyes gazdaságossági döntések meghozatalára is.
A projektről készült videó itt érhető el.