A projekt célja
A projekt célja egy olyan holisztikus talajgazdálkodási rendszer kifejlesztése volt, amely fenntartható módon növeli a talaj humusztartalmát és biológiai aktivitását, miközben csökkenti a fosszilis alapú inputanyagok használatát. A 2019 és 2023 között megvalósított projekt során a Talaj Humusz Menedzsment (THM) módszert dolgozták ki, amely ökológiai alapú megközelítéssel regenerálja a talaj pufferképességét és vízháztartását.
A projekt fő tevékenységei
A THM technológia többek között magában foglalja a forgatás nélküli talajművelést, a takarónövények és méhlegelő sávok alkalmazását, valamint a bioszén, a humuszkomposzt és a komposzttea használatát. A kísérleti parcellák eredményei alapján a kezelt talajok humusztartalma és vízmegkötő-képessége jelentősen javult, míg a terméshozam átlagosan 30 százalékkal emelkedett a kontroll-területekhez képest.
A projekt keretében a tagok bevezették az irányított aerob humuszkomposztálás technológiáját, melynek segítségével nagyüzemi mennyiségben tudtak előállítani prémium minőségű komposztot saját anyagaikból. Emellett bevezették a bioszéngyártást is, Magyarországon elsőként. Az így előállított komposzt- és bioszén-alapanyagok felhasználásával fejlesztették ki a Humusline termékcsaládot, mely a szántóföldi gazdálkodók, kertészetek, gyümölcsültetvények és városi zöldterületek fejlesztői illetve fenntartói számára biztosít komplex megoldásokat, egyesítve a műtrágyák, talajkondícionálók, huminsav termékek és mikrobiológiai oltóanyagok előnyeit.
A projekt gyakorlati eredményei
A projekt során magyarországi és nemzetközi szabadalmakat nyújtottak be, többek között az irányított aerob humuszkomposztálás módszertanára. Az elért eredményeket bemutató üzemi napokon, szakkiállításokon és tudományos publikációkban tették közzé, amelyek hozzájárultak a THM-módszer széles körű megismertetéséhez. Az eredmények megerősítették, hogy a regeneratív gazdálkodás nemcsak környezetvédelmi szempontból, hanem gazdaságilag is fenntartható alternatíva lehet a mezőgazdaság számára.